OFF-SHORE VERGİ DAVASI

OFF-SHORE MAĞDURLARINA KESİLEN VERGİ CEZALARININ İPTALİ

Daha önceki yazılarımızda, off-shore mağduru yurttaşlara vergi idaresince düzenlenen vergi ve cezalarından söz etmiştik. Hatırlanacağı üzere 2001 krizi olarak bilinen dönemde, YURTBANK, EGEBANK, SÜMERBANK gibi bankalara el konulmuş ve bu bankaların off-shore hesaplarına mevduatlarını yatıran mudilerin yatırımları bir gecede yok olmuştu.

Yatırımlarını bir gecede kaybeden mudilerin uzun yıllar süren hukuk mücadelesinden sonra, açtıkları off-shore davaları olarak bilinen tazminat davaları neticelendi ve 2015 yılından itibaren yatırdıkları paraları mahkeme kararları ile geri almaya başladılar.

Bu noktada mudiler başka bir mağduriyetle karşı karşıya kaldılar, daha önceki yazımızda açıkladığımız üzere, vergi incelemesine alınan mudiler, geri aldıkları mevduatlarından vergi ödemek zorunda bırakıldılar. Öyle ki, incelemeye alınan vatandaşlara verginin 1 katı kadar da vergi cezası kesildi.

Bu hukuksuz uygulamaya karşı çoğu vatandaş kesilen vergi ve cezaları ödeme yoluna gitti. Her ne kadar, ödemeden önce uzlaşma komisyonlarına davet edildiyseler de, komisyonlardan çoğunlukla tatmin edici bir sonuç çıkmamaktaydı.

Vergi müfettişlerince incelemeye alındıktan sonra düzenlenen vergi inceleme raporları ile ağız mali yük altında bırakılan vatandaşların lehine olarak, ofisimizce açılmış bulunan bir davada, mahkemece vergi borçlarının iptaline karar verilerek emsal bir karara imza atıldı.

Açıkladığımız üzere, kendisine vergi ve ceza tahakkuk ettirilerek ihbarnamelerin tebliğ edildiği vatandaşların yargı yolu ile haklarını aramasının yolu açılmış durumdadır.

Av. Murat OBAY (LL.M.)

Vergi Hukuku Bilim Uzmanı

KONUYA İLİŞKİN MEDYADA ÇIKAN HABERLER

OFF-SHOREZEDELER İÇİN EMSAL KARAR

HÜRRİYET GAZETESİ

HABERTÜRK GAZETESİ

HABERLER.COM / VİDEO HABER